Jordánsko a Saudská Arábia

Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1238210
Cena od: 5 885 €
Príplatky od: 671 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

06.02.2024 12 dní First Minute 5 885 € +671 € odlet: Viedeň letecká
21.02.2024 12 dní First Minute 5 885 € +671 € odlet: Viedeň letecká
06.03.2024 12 dní First Minute 5 885 € +671 € odlet: Viedeň letecká
27.03.2024 12 dní First Minute 5 885 € +671 € odlet: Viedeň letecká
04.07.2024 12 dní First Minute 5 885 € +671 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Netradičná kombinácia dvoch krajín, ktoré sú históriu spojené už dávno. Jordánsko a Saudská Arábia. Cesta do srdca Islamu, cesta do mesta, kde je pochovaná Eva, cesta po stopách Nabatejcov, cesta na najnižšie položené miesto na planéte Zem. Piesky, hory a údolia Arábie skrývajú množstvo príbehov a zážitkov, vydajte sa ich uloviť s nami aj Vy.

1DEŇLet do kráľovstva
DOMOV - AMMÁN - PETRA

Odlet a prílet do Ammánu. Púštne kráľovstvo s bohatou históriou a nádhernou prírodou. Pokračujeme do legendárneho mesta Petra cca 3 hod po púštnej diaľnici až prídeme k Mojžišovmu prameňu, keďže tu podľa príbehu udrel palicou do skaly a vytryskla voda. Nocľah Petra.

2DEŇDiv sveta, úžasná Petra
PETRA

Jeden z divov sveta....PETRA. Švajčiarsky cestovateľ Burckhardt objavil toto mesto v prestrojení v roku 1812. Tajomnú, ba priam magickú atmosféru si mesto udržalo dodnes. Splnený sen. Celodenná prehliadka Petry, ktorá je ukrytá hlboko v horách, ktorým dominuje Áronova hora s hrobkou Mojžišovho brata. Samotná cestička do Petry je dlhá takmer 2 kilometre, miestami je široká len pár metrov a hlboká až do 80 metrov. Celkovú neuveriteľnú atmosféru dotvára pomerne rušný život. Na každom kroku vás míňajú oslíky a koče, ktoré odvezú za  poplatok  aj  unavených turistov. Stretnete beduínske deti,  ktoré sa snažia predať rôzne drobnosti, ale aj  unavené túlavé psy, ktoré hľadajú kúsok chládku v tienistých miestach. Všetko to vytvára jedinečnú a nezabudnuteľnú atmosféru a to najlepšie vás ešte stále len čaká. Cez legendárny kaňon sa dostaneme pred červenú pokladnicu Khazneh, známej z filmu Indiana Jones. Celá pokladnica je vytesaná do skaly tak dômyselne, že je prakticky nepoškodená eróziou, alebo inými poveternostnými výkyvmi. Kultúra antického kmeňa Nabatejcov sa nám ukáže v celej kráse. Mesto mŕtvych, kolonády, divadlo a do toho hra svetla na červenom pieskovci sa postarajú o nádherné zábery. Aktívnejší vystúpia až na úplný koniec k najväčšej pamiatke ku kláštoru Ad Deir. Ku kláštoru sa dostanete úžasnou kolonádovou ulicou, následne magickými 800 schodmi,  ktoré vás dovedú až k monumentálnemu kláštoru postavenom na náhornej plošine, odkiaľ je úžasný výhľad na okolitú púšť. Vo vstupných dverách, ktoré sú vysoké 8 metrov sa budete cítiť ako mravec. Cez Siq sa vrátime späť a zatvoríme za Petrou dvere. Ostane skrytá v týchto tichých, červených horách. Ak chcete tento deň zažiť ešte akčnejšie, tak si pridajte výstup na Áronovu horu, na miesto hrobu Mojžišovho brata a starozákonného proroka. Cenu nájdete v doplnkových službách. Viac o tomto zážitku si prečítajte na Famózny trekking v Petre

Prečítajte si o Petre viac Novodobý div sveta a pripravte sa už vopred cez skvelý blog Prehliadka Petry

3DEŇBeduíni a najnižšie položené miesto na svete
PETRA - WADI RUM - MŔTVE MORE

Z Wadi Musa, mesta v tesnej blízkosti Petry, sa presunieme (cca 1,5 hod.) na najjužnejší bod našej cesty po stopách Mojžiša, do údolia Wadi Rum s nádhernou púštnou scenériou. Práve tu, v období prvej svetovej vojny pôsobil aj britský vojak, cestovateľ a arabista T. E. Lawrence, ktorého príbeh poznáte z knihy a filmu Lawrence z Arábie. Pozrite si film a budete toto miesto spoznávať. Wadi Rum prekvapí svojou farebnosťou, bizarnými skalnými útvarmi, ale aj petroglyfmi, ukrytými na skalách či v kaňonoch a obrovitánske pieskové duny. Pripomína vám táto púšť Mars? Nie ste ďaleko od pravdy, práve tu totiž simulujú jeho podmienky a aj film Mars sa natáčal práve v týchto končinách. Povozíme sa na jeepoch 4x4 po púšti a navštívime pôvodných obyvatelˇov krutej púšte - Beduínov. Dáte si beduínsky čajík v príbytku nomádov púšte? Okrem dobrodružnej cesty džípom bude čas na vozenie sa na ťave. Na okolí nie sú pieskovce, ale granitové nádherné hory. Saudská Arábia je tu za rohom. Ďalšie dobrodružstvo a lá BUBO – sandboardovanie na obrovskej pieskovej dune. Vyskúšate? Po celom dni na púšti vyrážame púštnou diaľnicou  k biblickej hore NEBO, kde je pochovaný prorok Mojžiš. 40 rokov putovania z Egypta po púšti ho priviedlo priamo sem, kde zahliadol vytúženú Zasľúbenú zem.  Viete, prečo mu nebolo umožnené do nej vkročiť? Vyhliadka na zem zasľúbenú z hory Nebo. Uvidíme aj ďalekú Olivovú horu? Opálení opúšťame horu Nebo a prichádzame na najnižšie položené miesto našej planéty k Mŕtvemu moru. Doprajte si vyššiu úroveň ubytovania v hoteli Kempinski Ishtar a zažite nevídaný luxus na brehu Mŕtveho mora. Nocľah pri Mŕtvom mori.

Prečítajte si náš blog z púšte Wadi Rum plnej zážitkov

4DEŇRímsky Jarash a bahno z Mŕtveho mora
MŔTVE MORE - JARASH

Po raňajkách sa presunieme na sever do najzachovalejšieho antického mesta v krajine. JARASH: antické mesto, v ktorom je odkrytých len necelých 20 percent jeho tajomstiev. Určite o ňom ešte budeme počuť. Jarash prezývajú aj za „Pompeje Blízkeho východu.“ Prejdeme toto antické mesto od Hadriánovho oblúku, ktorý je jeho vstupnou bránou, cez hippodrom – miesto, kde sa konali jazdecké preteky a kde dodnes pobehujú rímski vojaci. Chrám bohyne Artemis s nádhernými korintskými stĺpmi Vás ohúria. Pozrieme sa aj na dokonale zachované Cardo Maximus s vyjazdenými stopami od rímskych kočov, množstvo byzantských mozaík, najzachovalejšie antické divadlo či tetrapylón. Mestu na križovatke karavánnych ciest sa darilo. Uvidíte sami. Úrodná okolitá krajina s olivovými sadmi a drobným poľnohospodárstvom. Po návšteve Jarashu sa vraciame do nášho hotela pri Mŕtvom mori. V údolí Mŕtveho mora sa okúpete v najslanšom mori na svete a uvidíte, že nie je voda ako voda a niekde sa plávať naozaj nedá. Na vlastnej koži si vyskúšate nemožné. Zoberte si noviny, naozaj sa dajú čítať ležiac na vode!

Prečítajte si náš blog z rímskeho Jarashu

5DEŇLet do tajomného púštneho kráľovstva
MŔTVE MORE - DŽIDDA

Relax, oddych a liečebné procedúry v Mŕtvom mori. Výborný hotel, strava a fantastické miesto, ste predsa na najnižšie položenom mieste na svete! Mŕtve more je jedinečný fenomén, ktorý Vám pripraví nezabudnuteľný zážitok. Má rozlohu 1050 km2 a je najnižšie položenou vodnou plochou na zemeguli. Voda v Mŕtvom mori obsahuje 10x viac solí ako obyčajná morská voda. Na pobreží sú nánosy bahna, ktoré majú takisto ako voda významné liečebné účinky na ľudský organizmus. Na nervový systém pôsobí kombinácia vody, vzduchu a bahna s veľkým množstvom jódu a brómu, ďalej síra a horčík pomáhajú liečiť kožné choroby a draslík pôsobí na artritídu a reumu. Pri príchode k morskému brehu môžete zabudnúť na prirodzené nutkanie nás stredozemcov z krajiny bez mora, kedy sa s radosťou malého dieťaťa vrháme do vôd aby sme sa čo najrýchlejšie ponorili pod hladinu. Odhliadnuc od toho, že pri Mŕtvom mori sa Vám to kvôli vysokej hustote tak ľahko nepodarí , tak by ste súčasne zažili silu koncentrácie solí a minerálov v podobe niekoľko hodín intenzívneho štípania očí a ostatných otvorov na hlave do ktorých by sa voda z Mŕtveho mora dostala. Aby ste naplno využili potenciál liečebnej sily Mŕtveho mora, dodržujte nasledujúce pravidlá: 1: plávajte, lepšie povedané nadnášajte sa vo vode Mŕtveho mora 10 - 15 minút. Nesnažte sa ponárať hlavu pod vodu, nerobte prudké pohyby, aby ste nešpliechali na seba, alebo iného človeka. 2: vyjdite na breh a ponatierajte sa bahnom. Bahno nedávajte do tesnej blízkosti očí, úst, nosa a uší. 3: počkajte na brehu 15 až 20 minút, kým bahno dokonale uschne na Vašom tele 4: vráťte sa do mora a zmyte zo seba všetko bahno. Zostaňte vo vode maximálne ďalších 10 minút. 5: vyjdite na breh a použite sprchu na brehu na starostlivé osprchovanie celého tela. Túto procedúru ideálne urobte 2x denne. Pokiaľ sa Vám žiada viac kúpania, využite širokú škálu bazénov s menej slanou morskou vodou alebo aj sladkou vodou na brehu.

Poobede transfer na letisko a odlietame smer Saudská Arábia. Cesta do krajiny, kde nebol posledných 1440 rokov skoro žiaden turista ak nepočítame pútnikov. Už pri nasadaní do lietadla je všetko iné. Výraznejšie kontroly, ukazovatele smeru kde sa práve nachádza Mekka, a aj naši spolucestujúci – pútnici sú exotickejší. My sa pridáme k nim, veď aj my ideme na veľkú púť do absolútneho neznáma. Je tu teplo a nikdy neprší. Nudná rovina a všade piesok. Sú bohatší než Dubaj a Ferrari a Lamborghini vidieť na každom rohu.  Arabi sú nepríjemní a nebudú sa s vami rozprávať to počúvate všade.

Všetko je ale naopak! Zažijeme veľmi pravdepodobne dážď, prejdeme nádherné hory, vidíme bežných nádherných ľudí, jedných z najpríjemnejších akých ste kedy na svojich cestách stretli.

Podvečerná prehliadka starej Džiddy. Večerná prechádzka po promenáde a divadlo, ktoré nám predvedie najvyššia fontána na svete. Fontána kráľa Fahda strieka vodu až do výšky 312 metrov!

Ak máte chuť začať Saudskú Arábiu vo veľkom štýle tak poďte do hotela Ritz Carlton Džidda, ktorý patrí medzi najlepšie na svete a dokonale naplní Vaše predstavy o tom čo sa páči saudským princom a princeznám. 

6DEŇMesto, kde zomrela prvá žena
DŽIDDA

Džidda je najkozmopolitnejším mestom Saudskej Arábie. Stretávajú sa tu Afrika a Arábia, imigranti a lokálni obyvatelia. Mesto tu existovalo od nepamäti, koniec koncov práve tu je vraj pochovaná Adamova Eva. Prvá žena zomrela práve tu, v starozákonnej Džidde. Len si to predstavte. Exotický prístav, ktorý vždy lákal dobrodruhov a obchodníkov slúžil ako morská vstupná brána do svätých miest Mekka a Medina. Suq al Alawi a jeho dych berúca atmosféra. V momente zvolávania na modlitbu sa tu svet zastaví a tisíce ľudí sa pomodlí priamo pred vami.

Nevynecháme ani Naseef house jeden z najstarších domov v meste postavenom z koralov či Beit al Balad. Prechádzka starým mestom, kde turizmus ešte len začína. Nesmelé úsmevy, nevinné rozhovory a čistá radosť z toho, že ste tu. Saudská Arábia je niečo úplne iné ako zvyšné krajiny zálivu. 

Na corniche ochutnáme migalgal, madfun či kibdah. V Džidde nájdete aj najväčšiu fontánu na svete a takisto nedokončenú budovu, ktorá mala ambície stať sa najvyššou budovou sveta.

7DEŇOkolo Mekky a Medíny
DŽIDDA - MEKKA - MEDINA - AL ULA

Dnes nás čaká veľmi dlhý deň, ktorý strávime na ceste, ktorou chodili a chodia milióny pútnikov. My ju prejdeme za jeden deň, v minulosti to však trvalo 5 týždňov. Vyrazíme skoro ráno po perfektnej diaľnici, ktorá vedie do Mekky. Mekka " Mesto Abraháma" je najposvätnejším miestom Islamu a miestom kde stojí Kaaba. Starodávna svätyňa, ktorú postavil Abrahám so svojim synom Ismaelom. Kaaba so svojim nádvorím leží pod obrovskou hodinovou vežou, ktorú budeme vidieť už z diaľky. Tam, práve tam je živé, pulzujúce srdce Islamu. Vstup do Mekky je žiaľ pre nemoslimov zakázaný a tak zastavíme v divokej polopúšti v okolí Mekky a náš expert Vám povie všetko o histórii tohto fascinujúceho miesta.

Z Mekky vedie diaľnica do ďalšieho nesmierne dôležitého mesta, Medíny. Medína sa volá aj Prorokove mesto. Práve tu našiel Muhammad útočisko po úteku z Mekky, hidžre. Medína sa stala jeho domovom a práve tu bol aj pochovaný. Prorokova mešita, Al Masjid an Nabawi kde leží jeho telo nie je prístupná nemoslimom a tak si život tohto muža, ktorý je tzv. pečaťou prorokov priblížime na okraji svätého mesta.

Za Medínou sa nám svet zmení a z kamenistej polopúšte sa začne vynárať červený piesok a scenérii dominovať pieskovcové skaly. Nastupuje červená vo všetkých odtieňoch. Široké pieskové údolia, lemované dunami a skalami. Vstupujeme do oblasti, kadiaľ sa kedysi preháňali Nabatejci a po nich nám zostalo zopár ich sídiel. Najznámejšou je jordánska Petra, ktorú ste už videli. V Saudskej Arábii sa však skrýva ďalšie nabatejské mesto, možno krajšie než Petra samotná. Ale uvidíme ho až zajtra.

Dnes večer prídeme do mesta Al Ula, známeho v biblii pod názvom Dedan. Sme v púšti a z kozmopolitnú Džiddu sme vymenili za beduínov.

8DEŇSaudská Petra
MADAIN SALEH

Kmeň nabatejcov, ktorého domovom boli piesky Arábie od Jeruzalemu po Džiddu zanechal po sebe niekoľko skalných miest. Petru už poznáte, ale Saudi majú niečo rovnocenné. Madain Saleh mesto stratené v púšti, ktoré ohlodáva čas už celé stáročia a ľudia sa mu vyhýbajú. V rámci vízie 2030 Saudská Arábia mesto rekonštruuje a táto fantastická pamiatka bude opäť prístupná turistom. Budeme pritom! Okolitá príroda patrí medzi najkrajšie časti Saudskej Arábie s množstvom pieskovcových formácií obsypaných červeným, žltým a purpurovým pieskom.

Na záver dňa sa vyvezieme na úžasnú vyhliadku priamo nad Al Ula. Kľukatou cestou sa dostaneme na vrchol hory nad mestom a z miesta, ktoré nesie názov King Abdul Aziz park si pozrieme celú tu scenériu z vtáčieho pohľadu. Wow.

9DEŇHlavní rivali dynastie Saudovcov
HA´IL

Slnko ešte poriadne neoprelo svoje lúče o púštne piesky a my už sme na ceste. Smerujeme do Ha´ilu. Mesto, ktoré bolo zastávkou na trase ťavích karaván počas púte do Mekky. Prírodné scenérie sú neustále úchvatné a pravidelne budeme robiť fotografické prestávky. Z ničoho nič skaly a piesok zmznú a pred nami sa vynorí Ha´il.

Svetové renomé si mesto získalo dobrosrdečnosťou a charitou. V Ha´il sa každý cítil dobre. Dnes tu bude BUBO. Opäť žiadni turisti a hlavnou atrakciou budeme my. Zoberú nás do mešity? Sadneme na qahwu na rohu bin Rashid a zakecáme sa s vysmiatymi Ha´ilančanmi? Toto je svet, ktorý len čaká na objavenie. Mesto historicky obývala rodina, ktorá bola hlavným rivalom dynastie Saudovcov a ťažila z obchodu a poľnohospodárstva. Podzemná voda, tak vzácna v púšti je tu v hojnom množstve a mesto je dodnes niečo ako Nitra. Hlavný poľnohospodársky región a či je to datľa, paradajka alebo nakladaná uhorka je to pravdepodobne z Ha´ilu.

10DEŇNajlepšie datle na svete
HA´IL - JABAL FIHRAYN - RIJÁD

Opustíme Ha´il v al Qussaim sa zastavíme a ochutnáme najlepšie datle na svete. Sladké, výživné a bio. Sme len kúsok od geografického stredu Arabského polostrova. Prefičíme okolo zeleného, konzervatívneho mesta Buraidah a po ďalšej diaľnici smerujeme k Rijádu. Aj vy si myslíte, že Saudská Arábia má azda najlepšie cesty na svete?

Úrodné pláne sa opäť menia na polopúšť a vylezieme do Najdu. Náhorná plošina ktorej kraľuje hlavné mesto Rijád. Najd bol vždy iný ako prístavné mestá Džidda či Al Khobar. Najd bol tajomný, nedostupný, riedko obývaný až dokiaľ neprišli Saudovci. Dnes sa na tejto dezolátnej plošine vyníma ultramoderné hlavné mesto Rijád, ktorý o chvíľu navštívime.

Ešte predtým však ostaneme v prírode. Saudská Arábia neprestáva udivovať a prídeme až na kraj sveta, ktorý sa ináč volá Jebal Fihrayn. Necelých 90 km severozápadne od Rijádu vyjdeme na vrchol hory a naskytnú sa tam fantastické výhľady na nekonečnú rovinu, ktorá tvorí Najd. Tento geologický zázrak bol kedysi dnom prehistorického oceánu. Dnes pozorujeme vyschnuté korytá starých riek, ktorými prechádzajú ťavy. Inak všetko stojí a nič sa nehýbe.Sme na okraji sveta. Za ním je Rijád. Večerný príchod do mesta. 

Ak chcete prespať v najluxusnejšom hoteli na svete, tak práve tu máte možnosť. The Ritz Carlton Riyadh.

11DEŇTu sa narodila Saudská Arábia
RIJÁD

Starý Dir´aiyah je  pod patronátom UNESCO. Západne od hlavného mesta leží starými múrmi obohnané hlinené a kamenné mesto, bašta kráľovskej rodiny Saud, kde vznikli všetky 3 štáty. Prvé hlavné mesto emirátu Diryah tu bolo medzi rokmi 1744 až 1818. Práve vtedy Ibn Saud implementoval religiózne pravidlá Muhammada ibn Abd al-Wahhaba. Váš slovenský sprievodca Vám vysvetlí kde a prečo sa tie čierne burky a najtvrdšie pravidlá v moslimskom svete vzali. Toto miesto a priľahlé parky sú zároveň miestom pikniku Rijádčanov. Oranžová hlina nádherne kontrastuje so sýtou zeleňou datľových paliem. Obraz, ktorý videl aj Lawrence z Arábie. Okolo sú hory, kaňony a úžasný pokoj. Muezín zrazu preruší naše prechádzky, obchody sa zatvoria, všetko zastane. Je čas oddychu, čas rozjímania, čas modlitby.

Centrum Rijádu, ktorý si za hlavné mesto svojej krajiny  zvolil prvý kráľ dnešnej Saudskej Arábie, Abd al-Azíz ibn Saud až v roku 1932. Vládna administratíva sa sem presunula až v roku 1982 z Džiddy. Pri svojom vzniku začiatkom 20. storočia malo mesto 30 000 obyvateľov. Teraz má Veľký Rijád vyše 8 milióna. Obrovský rozvoj, obrovský chaos, všetko sa buduje.

Mamlaka, veža kráľovstva je najkrajším mrakodrapom a symbolom modernej Saudskej Arábie. Nám pripomína otvárač na pivo no alkoholické pivo v krajine nenájdete. Vystúpite hore na vyhliadku? (cca 15 Euro). Každopádne si na to vymedzíme čas. Ideme sa najesť. Ženy sú na jednej strane v časti „Family“, slobodní muži sú v inej časti reštaurácie „Singles“ Opäť šok, ktorý inde nezažijete azda iba v židovských častiach Jeruzalemu. Najluxusnejšie nákupné centrum štátu. Prechádzame okolo ďalších mrakodrapov do najluxusnejšieho hotela mesta, do Ritz Carlton. Začiatkom roka 2018 tu korunný princ Mohamad bin Salman (MBS) väznil svojich príbuzných - princov a princezné a tak je hotel prezývaný „najkrajšia a najluxusnejšia väznica“. MBS vyzbieral ako výkupné – „dodanenie“ – 110 miliárd USD. Ochutnáte po prvý raz arabskú kávičku a k tomu najsladšie datle z oblasti Al Qassim, preslávené sukkary. Rijád prejdeme krížom krážom. Trhy s dobytkom, univerzity, vládne budovy, šokantný svet západnej civilizácie.

12DEŇSmerujeme k Perzskému zálivu
RIJÁD - JABAL AL QARA - AL KHOBAR

Z metropoly Rijád pokračujeme na východ. Už hneď za mestom spoznáme, že niečo je iné. Spolu s nami derú asfalt aj stovky obrovských tankerov a všetky majú namierené na východ. Ropné bohatstvo Saudskej Arábie je známe a tie najcennejšie polia ležia práve vo východnej provincii. Okolie je bezútešná, prašná rovina spaľovaná slnkom a máte pocit, že nikdy nekončí. A predsa z ničoho nič sa vynorí oáza Al Ahsá, jedna z najvúčších v krajine, ktorá je zároveň historickou križovatkou karaván, ktoré smerovali z Jemenu do dnešného Bahrajnu. Hneď vedľa al Ahsá nájdeme prírodnú pamiatku UNESCO Jabal al Qara. Tu sa vystrieme, povieme si všetko o histórii celého regiónu a pred slnkom sa skryjeme v niektorej z množstva jaskýň, ktoré tu v pórovitej hornine vznikli. V jednej z nich dokonca spáchal samovraždu aj Judáš Iškariotský. Pravda, príbeh? Ťažko povedať.

Zelené okolie plné paliem, polí vystrieda opäť piesok, prach a výborná cesta. Cieľ dnešného dňa Al Khobar sa blíži. Premávka je riedka, ale posledných 100 km riadne zhustne. V diaľke vidno ťažbu ropy a vo vzduchu, vo vzduchu visí oceán. Blížime sa k Perzskému zálivu a do obrovského trojmestia Dammám - Dhahrán - Al Khobar. Práve v posledne menovanom aj prespíme s vyhliadkou na Perzský záliv a gigantický most, ktorý spája Saudskú Arábiu s Bahrajnom.

13DEŇRopa, ropa, ropa
AL KHOBAR - DAMMAM - DHAHRAN

Vzduch vonku je slaný, lepkavý a čaká nás nádherný východ slnka. Ťažký, pomalý, horúci. Pred nami sa ligocú vody Perzského zálivu a krásna promenáda v Al Khobar. Trojmestie Al Khobar - Dammam - Dhahran je ekonomickou tepnou krajiny. Al Khobar je moderné mesto, ktoré vzniklo len v roku 1923 a slúži ako hlavný prístav na vývoz drahocennej ropy. Okrem toho tu nájdeme krásne pláže a rezorty. Al Khobar je pre Saudskú Arábiu niečo ako Dubaj.

Hneď vedľa leží ďalšie veľkomesto Dammám. Takisto veľmi mladé a postavené na rope. Práve v Dammáme sídli najcennejšia spoločnosť na svete, legendárne Saudi Aramco. Hneď vedľa jeho sídla si pozrieme azda najzaujímavejšiu budovu akú tu nájdeme. Futuristické múzeum, výstavné centrum King Abdulaziz Center for World Culture známe ako Al Ithra. Jeho ikonickú budovu rozoznáte okamžite a renomovaný časopis Time ho nazval jednou zo 100 miest sveta, ktoré treba navštíviť. Ithra nosí v sebe hlbokú symboliku a bola postavená na mieste prvého komerčného ropného poľa. 

Prejdeme okolo zátoky Half moon bay a zastavíme sa aj na plážach kde vidíme úplne inú Saudskú Arábiu. Hravú, púšťajúcu šarkany, jazdiacu na buginách...jedna riadna party.

Máme za sebou stovky kilometrov naprieč Saudskou arábiou a prešli sme od Červeného mora cez púsť až k Perzskému zálivu a tak si zaslúžime aj oddych. Hotelový bazén, nákupy, pláž? Ten záver je už len na Vás.

14DEŇRozlúčka s kráľovstvami
DAMMÁM - DOMOV

Naša cesta končí a odlietame domov. Zážitky z cesty budeme zdieľať s rodinou, priateľmi a ostanú v nás ešte na dlhý čas.

Aktuality

Silvester Zanzibar odlet Bratislava

2.11.2020 -  s veľkou radosťou  vám oznamujeme ...

Balíte sa na dovolenku

17.5.2011 -  Pripravili sme pre vás interaktívny zoznam vecí, ...

BANNER: Nezabudnite zabaliť na dovolenku

Kurzový lístok

Bulharská leva  EUR 1,96 BGN
Koruna česká  EUR 24,36 CZK
Chorvátska kuna  EUR 7,54 HRK
Turecká lira  EUR 31,16 TRY
Americký dolar  EUR 1,08 USD

Zobraziť viac

Reklama

BANNER: Roncor BANNER: Firex Slovakia BANNER: RAYS, s.r.o. BANNER: Klima PLUS VP managment, s.r.o.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
↑ Nahor